Sk. Lie 21st, 2024
Pastaraisiais metais namų biuras tampa ne tik sprendimu ligos ar kitų neplanuotų įvykių atveju, bet ir nuolatine darbo vieta, kurią kasdien pasirenka vis didesnė dalis darbuotojų. Nors dauguma mano, kad ryškiausia nuotolinio darbo stiprybė yra lankstumas, dirbantiems Vokietijoje pliusų yra dar daugiau. Greta komfortiško darbo namų aplinkoje, egzistuoja ir mokesčių lengvatos, kuriomis gali pasinaudoti dauguma dirbančiųjų nuotoliniu būdu. Tad kokias esmines aktualijas svarbiausia žinoti darbuotojams, įsikūrusiems namų biure?

Namų biuro mokesčių lengvata – galimybė, kuria verta pasinaudoti

Jei savo gyvenamojoje vietoje esate įsirengę namų biurą, jums gali būti taikomas mokesčių grąžinimas iš Vokietijos. Tiesa, šiame procese svarbu nepamiršti keleto niuansų. Pirmiausia, namų biuras turėtų būti privačiame kambaryje, nenaudojamame jokiems kitiems tikslams apart darbo ir mokymosi (pavyzdžiui, kaip svečių miegamasis ar vaikų kambarys). Be to, į mokesčių lengvatas gali pretenduoti tik tie darbuotojai, kuriems darbas namų biure yra vienintelė išeitis (t. y., darbdavys nesuteikia fizinės darbo vietos biure).

Lengvatos mokesčiams už namų biurą galimos tiek turintiems nuosavą būstą, tiek jį besinuomojantiems. Teikiant metinę deklaraciją, dalis mokesčių gali būti grąžinama už šias išlaidas: nuoma, komunaliniai mokesčiai (pavyzdžiui, elektra bei internetas) ar net dalis būsto paskolos įmokos. Tiesa, mokesčių grąžinimas iš Vokietijos taikomas tik tada, jei Vokietijos mokesčių inspekcijai (Finanzamt) galite įrodyti, jog patyrėte anksčiau minėtas išlaidas.

Nepamirškite ir naudojamos įrangos

Jei darbui teko pirkti įrangą, naudojamą išimtinai tik namų biure, metinėje deklaracijoje taip pat galite fiksuoti įsigijimo metu patirtas išlaidas. Kompiuteris, spausdintuvas ar biuro baldai – kad ir koks pirkinys reikalingas sklandžiam darbo procesui, nuotoliniu būdu dirbantiems asmenims gali būti taikomas mokesčių grąžinimas iš Vokietijos. Svarbu paminėti tik tai, kad įsigyta įranga, kaip ir namų biuro namų erdvė, neturėtų būti naudojama asmeniniams tikslams.

Svarbiausia – kaupti ir pristatyti reikalingus dokumentus

Kreipimasis dėl mokesčių lengvatų namų biurui – tai ne vienintelė užduotis, kurią reikėtų atlikti pajamų deklaravimo laikotarpiu. Tam, kad turėtumėte svarių įrodymų apie kaštus, už kuriuos norite susigrąžinti dalį mokesčių, privalomas ir pasiruošimas – reikalingų dokumentų kaupimas ir jų pristatymas. Dirbančiųjų namuose atveju tai – išsamūs įrašai, susiję su išlaidomis darbo vietoje (kvitai, sąskaitos-faktūros, sąskaitos už komunalines paslaugas). Svarbu fiksuoti ir darbo laiką, praleistą namų biure – taip apskaičiuoti tikslią sumokėtų mokesčių sumą bus dar paprasčiau.

Asmeninės ir darbo išlaidos: kaip jas atskirti?

Norėdami pasinaudoti Vokietijoje teikiamomis mokesčių lengvatomis namų biurui, privalote tiksliai paskirstyti asmeninio ir verslo (darbo) naudojimo išlaidas. Suprantama, kad dirbant iš namų atskirti šiuos du aspektus sudėtinga, tačiau mokesčiai gali būti grąžinami tik už tą panaudotų lėšų dalį, kuri susijusi su jūsų darbine veikla. Būtent todėl ypač svarbu nuosekliai dokumentuoti darbo valandas, praleistas namų biure. Atsižvelgdami į šį laiką, galėsite vesti tikslią apskaitą ir proporcingai skaičiuoti mokesčių atskaitymus, kurie gali būti grąžinami mokestinių metų pabaigoje.

Darbas namuose turi daug privalumų, tarp kurių – ir galimybė šiek tiek padidinti savo santaupas susigrąžinant dalį sumokėtų mokesčių. Ruošdami metinę pajamų deklaraciją Vokietijoje, nepamirškite užfiksuoti ne tik gautų pajamų, bet ir išlaidų, patirtų dirbant nuotoliniu būdu. Namų biuro nuoma, komunaliniai mokesčiai ar reikalingos įrangos įsigijimas – kad ir kokie kaštai aktualūs jūsų sėkmingam darbo procesui, Vokietijos mokesčių sistema leidžia susigrąžinti dalį išleistų lėšų. O jei galimybe pasinaudoti aktualiomis lengvatomis abejojate, taškus ant „i“ padės sudėti profesionalo – mokesčių konsultanto – pagalba.