Sk. Lie 21st, 2024

JAV patvirtino įstatymą, kuris įpareigoja „ByteDance“, kinų interneto bendrovę, parduoti savo populiarią socialinio tinklo programą „TikTok“. Šis balsavimas yra naujausias etapas kelerių metų šalto karo tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos, susijusio su vertingu technologiniu turiniu nuo kompiuterių lustų iki dirbtinio intelekto, kovoje dėl kontrolės. Kongreso nariai ir Baltieji Rūmai išsakė susirūpinimą, kad „TikTok“ kinų nuosavybė kelia nacionalinę saugumo grėsmę, nes Pekinas galėtų naudoti programėlę, siekdamas gauti prieigą prie amerikiečių duomenų ar net vykdyti dezinformacijos kampanijas.

Įstatymas dabar kelia sunkumų Senate. Niujorko demokratų lyderio Čako Šumerio pozicija dėl balsavimo dar nėra aiški.

Kodėl Kongreso nariai pareiškė palaikymą šiam įstatymui?

Daugelis susirūpinę, kad Kinijos vyriausybė galėtų pareikalauti amerikiečių asmens duomenų iš „ByteDance“, o pagal Kinijos teisę, bendrovė turėtų sutikti.

Kongreso nariai, įskaitant Viskonsino respublikoną Mike’ą Gallagherą, kuris buvo vienas iš įstatymo bendroautorių, ir Virdžinijos demokratą Marką Warnerį, taip pat tvirtina, kad Kinija galėtų naudoti „TikTok“ galingą algoritmą, kad jame esantiems naudotojams pateiktų politinę propagandą. Per pastaruosius metus susirūpinimą išreiškė Federalinio tyrimo biuro direktorius Christopher A. Wray ir nacionalinės žvalgybos vadovė Avril Haines.

„TikTok“ teigia, kad susirūpinimas yra nepagrįstas. Bendrovė pabrėžia, kad apie 60 proc. jos nuosavybės priklauso pasaulinėms institucinėms investicijų įmonėms, įskaitant finansinius gigantus „Susquehanna International Group“ ir „BlackRock“. Ji taip pat sako, kad jos penkių asmenų valdyboje yra trys amerikiečiai. Bendrovė teigia, kad ji išleido daugiau nei 1 mlrd. JAV dolerių vertę planą, pagal kurį jautrius JAV naudotojų duomenis saugo šalyje esantys „Oracle“, amerikiečių debesų skaičiavimo bendrovės, valdomi serveriai.

Kaip įstatymas veržia „ByteDance“ parduoti „TikTok“? Įstatymas esmėje teigia, kad „TikTok“ per šešis mėnesius turi būti parduotas pirkėjui, kuris atitiktų Jungtinių Valstijų vyriausybės reikalavimus. Pardavimas turi garantuoti, kad „ByteDance“ nebeturės jokios kontrolės ties „TikTok“ ar jo algoritmais, kurie rekomenduoja turinį naudotojams.

Jeigu „ByteDance“ negalėtų arba atsisakytų parduoti „TikTok“, būtų nelegalu, kad programinės įrangos parduotuvės ir internetinių svetainių talpinimo įmonės platintų ar atnaujintų programą Jungtinėse Valstijose. Teisingumo departamento būtų galima nubausti bet kurią bendrovę, kuri dirbtų su „TikTok“ ar teiktų galimybę ją parsisiųsti.

Ar „ByteDance“ lengvai galėtų parduoti „TikTok“? Turbūt ne.

Turint 170 milijonų naudotojų tik Jungtinėse Valstijose, „TikTok“ turėtų didelę kainą, kurią nedaugelis įmonių ar asmenų galėtų sau leisti. Jei priverstų parduoti, taip pat neaišku, ar „ByteDance“ parduotų visą programos pasaulinę sferą ar tik jos veiklą Jungtinėse Valstijose.

Kai kurios iš įmonių, kurios galėtų potencialiai įsigyti „TikTok“, yra technologijų gigantai, tokių kaip „Microsoft“, „Google“ ir „Meta“, savininkė „Facebook“ ir „Instagram“. Bet „Bideno“ administracija nuolat, naudodamasi antimonopolinėmis teisėmis, bando blokuoti šių įmonių augimą.

Net jei „ByteDance“ galėtų surasti pirkėją „TikTok“, Kinija galbūt neleistų parduoti. 2020 m., kai Amerikos pareigūnai pirmą kartą bandė priversti parduoti „TikTok“, Pekinas įvedė eksporto apribojimus technologijai, kuri skambėjo panašiai į „TikTok“

TikTok blokavimas kyla iš didelių saugumo ir privatumo susirūpinimų, kurie kyla dėl Kinijos įmonės ByteDance valdomo socialinio tinklo. Šiame straipsnyje pateiktos išvados galėtų būti:

  • Nacionalinio saugumo susirūpinimai: JAV politikai ir pareigūnai nerimauja, kad Kinija gali naudoti „TikTok“ kaip priemonę surinkti JAV gyventojų duomenis arba vykdyti dezinformacijos kampanijas.
  • Bipartisaninė parama blokavimui: Daug politikų iš abiejų JAV partijų remia veiksmus prieš „TikTok“, siekdami apsaugoti nacionalinį saugumą.
  • Teisiniai veiksmai siekiant priversti „ByteDance“ parduoti „TikTok“: JAV vyriausybėsiūlo įstatymo projektą, kuriame numatyta priversti „ByteDance“ parduoti „TikTok“ per šešis mėnesius ir užtikrinti, kad „ByteDance“ neturėtų jokio kontroliavimo tiekimo aplikacijoje.
  • Galimos alternatyvos ir pasekmės: Be tiesioginio blokavimo, alternatyva gali būti „TikTok“ dalinės arba visiškos pardavimas JAV arba IPO pasirinkimas. Tačiau šie veiksmai gali turėti platesnių geopolitinių ir ekonominių pasekmių.
  • Prieštaraujančios nuomonės ir galimų blokavimo pasekmių vertinimas: Nors daugelis remia „TikTok“ blokavimą dėl saugumo susirūpinimų, yra ir priešininkų, kurie nerimauja dėl laisvės žodžio apribojimo ir technologinės cenzūros padarinių.

Nors „TikTok“ programėlės blokavimas kelia svarbius saugumo ir privatumo klausimus, šis procesas taip pat generuoja diskusijų dėl laisvės žodžio ir technologinės ateities ribas. JAV politikai ir visuomenė turi rasti pusiausvyrą tarp šių susirūpinimų ir tarptautinių santykių poveikio.