An. Bal 23rd, 2024
laikysena

Viskas, ką negero patiriame gyvenime, palieka pėdsaką mūsų kūne.

Kūnas į stresą reaguoja nesąmoningais raumenų susitraukimais ir jų atpalaiduoti savo valia mes negalime. Dėl nuolat palaikomos tam tikros pozos mes prarandame judesių laisvumą. Atsiranda skausmas, susivaržymas, užmirštame, kaip laisvai judėti.

Pakyla pečiai, įdumba krūtinė, padidėja kaklo ar juosmens linkiai. Daugelis žmonių, sėdėdami prie kompiuterio ar atlikdami judesius, įtempia raumenis, bet po darbo nebegali jų atpalaiduoti ir nejaučia, jog raumenys įsitempę. Todėl raumuo toliau dirba, eikvoja energiją. Dėl to pasireiškia nuovargis, silpnumas, raumenų skausmai, pažeidžiama pusiausvyra, žmogus nebevaldo savo raumenų ir nuolat būna persitempęs.

Raumenų problemų neįmanoma atpažinti įprastais medicininiais tyrimais, nes tai yra ryšių tarp raumenų ir smegenų, raumenų ir vidaus organų funkcinis pažeidimas. Čia Jums gali padėti taikomoji kineziterapija, kurios specialistai testuoja raumenis ir vertina organizmą kaip bendrą visumą.

Fiksuojama iškvėpimo fazė.

Nervų ir raumenų sistemos prisitaikymas prie ilgalaikio neigiamo streso vyksta priekiniam kūno paviršiuje. Fiksuojama iškvėpimo fazė. Pečiai pakyla, galva pasvyra į priekį, nugaroje susidaro kupra, pilvo raumenys įsitempia, pasidaro sunku kvėpuoti, keliai sulinksta ir pasisuka į vidų. Šis refleksas – tai pasitraukimas nuo pavojaus, baimės spazmas. Tokia poza susiformuoja nesamoningai. Jeigu žmogui neramu – pradeda skaudėti kaklą, nerimastingi žmonės pradedi anksti kūprintis, ima skaudėti kojas, ypač kelius. Reakcijai kartojantis, prie pozos priprantama – įvyksta nesąmoningas kūno auklėjimas. Bet, jeigu tai tik pripratimas, vadinasi galima išmokyti žmogų valdyti savo raumenis ir pakeisti neteisingus įpročius.

 

Sprendžiant sudėtingus klausimus įsitempia pilvo raumenys. Jeigu dar yra ir nesėkmės bei kritikos baimė, arba jaučiama, kad darbas atliktas blogai – įtampa išlieka ilgą laiką.

Stebėkite save. Gyvendami visuomenėje, nuolat jausdami nerimą, mes kaupiame įtampą burnos, akių, kaklo, pečių, krūtinės, pilvo, kojų, tarpukojo srityje. Ar visada suvokiame tai, ką darome? Nesąmoningais veiksmais galima sukelti sau skausmą. Nugaros ar juosmens srities skausmą jaučia daugelis žmonių. Jo priežastis – vadinamasis Landau refleksas – atsiranda pirmaisiais gyvenimo metais, kai vaikas pradeda laikyti galvytę, stovėti ir vaikščioti. Apatinės nugaros dalies raumenys pradeda judėti pirmyn ir į viršų. Didelis žmogaus aktyvumas nuolat įjungia refleksą apatinėje nugaros dalyje. Ir kuo didesnę atsakomybę jaučia žmogus, darydamas tai ką „turi“ daryti, tuo dažniau skauda nugarą, pečius, pakaušį. Apatinė nugaros dalis išsilenkia pirmyn kaip lankas, pilvas atsikiša. Tarsi žmogus būtų įkvėpęs ir pamiršęs iškvėpti. Tada nepadeda nei dieta, nei treniruoklių salė.

Kiekvieną poza fiksuoja tam tikrą emociją ar pojūtį. Pasitraukimo refleksas – tai baimė, o veiklos refleksas sukelia pastangų pojūtį. Žmogaus refleksai sudaro įvairias kombinacijas ir taip suformuoja laikyseną.

Mūsų kūno refleksai nesąmoningi. Jų išvengti negalime, bet galime juos suvokti ir išmokti valdyti. Reikia paties žmogaus atsakomybės už save. Betgi žmogus pamiršęs atpalaiduotų raumenų pojūtį, negali teisingai suvokti savo laikysenos. Išlinkęs liemuo, atgal krintantys pečiai – o žmogui atrodo, kad jis stovi tiesiai, todėl reikalinga patyrusio kineziologo pagalba, kuris įvertinęs raumenų korsetą, parinks Jums individualaus „motorinio perauklėjimo“ pratimus.