Sk. Lie 21st, 2024

Gyventojai mažiau perka būstus dėl aukštų kainų ir didelės palūkanų naštos, o tai verčia vystytojus persvarstyti ir statybų apimtis. Ekspertai prognozuoja, kad net sumažinus palūkanas, rinkoje greito atsigavimo tikėtis negalima. Būsto kainos tikėtina ir toliau augs, o dėl nenumatytų veiksnių jos gali pakilti net iki 10 procentų.

Techninės kliūtys daugeliui gyventojų trukdo įsigyti būstą, o aukštos paskolų palūkanos tik dar labiau sustiprina šią padėtį. Nors palūkanos mažės, tai gali nepasijusti kaip didelis palengvėjimas. Būsto rinka yra lūkesčių rinka, ir nors pirkėjai tikisi geresnių sąlygų, realus pokytis gali vėluoti.

Vystytojai tampriai kovoja dėl pirkėjų, o kai kurie segmentai siūlo nuolaidas ir akcijas. Nors kainos iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti stabilios, tam tikruose segmentuose yra skirtingos situacijos. Tikimasi, kad ateityje būsto kainos augs, tačiau tai gali turėti įtakos nekilnojamo turto pirkėjų įperkamumui.

Nors kainų kilimas gali siekti net 10 proc., tai gali būti sudėtinga įvertinti tiksliai. Daugiau pirkėjų ir didesnis rinkos aktyvumas gali didinti kainas, ypač atsižvelgiant į tai, kad daugelis investuoja į būstą kaip ilgalaikę investiciją. Nepaisant šių prognozių, rinka gali būti nepastovi, todėl svarbu įvertinti visas galimas rizikos faktorius.

Nors daugelis žmonių mano, kad būsto rinkoje ateityje galėtų pasikeisti, daugiau nei tikėtina, kad palūkanos nebus lemiamas veiksnys. Pirmasis iššūkis, su kuriuo susiduria daugelis norinčių įsigyti būstą, yra būsto kainų ir paskolų palūkanų naštos didėjimas. Daugelis ekspertų sutinka, kad tai didina gyventojų finansinį spaudimą ir trukdo būsto pirkimui.

Nors galima manyti, kad sumažėjus palūkanoms padėtis gerės, daugelis ekonomistų teigia, kad greito atsigavimo nereikėtų tikėtis. Tai atitinka ir Tomas Žiaugros, „Eika Development“ Plėtros departamento direktoriaus, nuomonę. Jis pažymi, kad nors palūkanos mažės, ilgalaikis palengvėjimas gali vėluoti.

„Nebūtinai matysime vienkartinį ir greitą poveikį, tačiau tikėtina, kad su geresniais lūkesčiais antroje metų pusėje pradėsime matyti pirkėjų grįžimą į rinką, ypač naujos statybos būsto sektoriuje“, – pažymi T. Žiaugra.

Tačiau jis taip pat įspėja, kad vystytojai kovoja dėl pirkėjų, o tai gali reikšti galimas nuolaidas tam tikruose sektoriuose.

„Reikia suprasti, kad ne visi segmentai elgiasi vienodai. Palūkanos labiausiai veikia ekonominės klasės būstą, kur yra didžiausios įtampos ir plėtojimo bendrovių kova dėl kiekvieno pirkėjo“, – teigia jis.

Todėl, nors palūkanų mažinimas gali turėti tam tikrą įtaką, kiekvienas segmentas gali susidurti su skirtingomis situacijomis. Taigi, nors galima prognozuoti, kad būsto kainos turėtų augti, tai gali turėti skirtingą poveikį skirtingiems būsto segmentams ir regionams.

 

Citatos apie NT rinką:

  1. “NT kainos turėtų ir toliau augti, o prisidėjus nenumatytiems faktoriams, būsto kaina gali šoktelti ir iki 10 procentų.”
  2. “Šiandien turime kitą techninį veiksnį – palūkanos, kurios irgi tiesiog neleidžia žmonėms įpirkti, nors tų norinčių pirkti tikrai yra daug.”
  3. “Vienkartinio ir greito efekto mes, greičiausiai, nesulauksime, bet, iš kitos pusės, nekilnojamojo turto rinka yra lūkesčių rinka.”
  4. “Mes bandome savo klientus įtikinėti ir jiems patarinėti, kad šiandien tikrai yra neblogas laikas pirkti, o kas bus už kampo – pasakyti sunku.”
  5. “Kažkokia juoda gulbė visada gali praskristi ir viską apversti aukštyn kojomis.”