Tr. Geg 29th, 2024
TIKRASIS MAŽYLIO LAVINIMAS

Kas yra tikrasis vaiko lavinimas?

Pakankamai filosofinis klausimas, bet žemiškai galėčiau įvardinti, kad naujagimiui lavinti pakanka mamos rankų šilumos ir atidaus rūpesčio, ūgtelėjusiam kūdikiui – kuo daugiau patirti pojūčių, paliesti (kitaip tariant, sensoriką lavinti); 1-2 m. vaikams akcentuočiau manipuliacinius žaidimus smulkiajai motorikai lavinti, o kas labiausiai lavina 3-6 m. mažylius? Kokia veikla juos iš tikrųjų ugdo? Jau sunku būtų kažką vieną akcentuoti, nes tokio amžiaus vaikai jau labai skirtingi ir daug gebantys.

Taigi neišskiriant kažkokio vieno būrelio, specialios veiklos, kuri ypatingai ugdytų, stebuklingų (lavinančių) žaislų, kuriuos norėtų įpiršti pardavėjai, nes visuma yra tikrasis vaiko lavinimas. Tam kad jūsų mažylis augtų protingas ir tiesiog laimingas, jam būtina:
 

Besąlygiška meilė

Įtampa, baimė, žeminimas, priekaištai, smurtas bet kokia forma, jūsų išreikštas nusivylimas dėl nepateisintų lūkesčių, visa tai trukdo jūsų vaikui būti laimingam ir puikiai vystytis. Ir atvirkščiai – pagarba vaikui, išklausymas, palaikymas bet kokioje situacijoje, dažni apkabinimai, argumentuoti pagyrimai, tikėjimas ir pasitikėjimas, didžiavimasis savo vaiku – visa tai skatina jūsų vaiką augti ir tobulėti.

Gyvenimo mokykla

Daugelis mano, kad ikimokyklinuko lavinimas apsiriboja raidelių ar skaičiukų mokymu. Tačiau šiame amžiuje kur kas svarbiau gebėti pačiam apsirengti, susitepti sumuštinį, pasikloti lovą, išsiurbti kilimą ar net nuskusti bulves. Be to, taip pat svarbu pažinti aplinką, kurioje gyvena. Tad nebijokite vesti mažylį į tokias įstaigas (ir kantriai papasakoti jam suprantama kalba, kas jos yra ir kam reikalingos) kaip bankas, ligoninė, seniūnija, parduotuvė. Savarankiški vaikai yra laimingesni.

Knygų skaitymas

Mokslininkai vieningai sutaria, kad tai viena iš labiausiai smegenų vystymąsi skatinanti veikla. Plečia akiratį, kūrybiškumą, žodyną, suvokimą, gerina atmintį. Kadangi ikimokyklinukai dažniausiai patys dar neskaito, o jiems skaito tėvai, tai ši veikla  dar ir stiprina jų tarpusavio ryšį.

Šeimos laikas

Nepaprastai vaikai daug išmoksta leisdami laiką kartu su šeima keliaujant, žaidžiant stalo žaidimus, pietaujant ar tiesiog bendraujant vakarais.

Loginės užduotys, žaidimai

Net jei jau numanote, kad jūsų vaikas nebus „tiksliukas“, tačiau ankstyvieji matematiniai įgūdžiai puiki investicija į vaiko ateitį. Įvairios loginės užduotėlės, pažintis su skaičiais, aritmetika, pirmieji sudoku, konstravimas iš konstruktorių suformuos įgūdžius, kurie bus reikalingi daugelyje sričių.

Judėjimas gamtoje

Gamta tiesiog būtina vaiko sielai bręsti. Braidžiojant po balas, matuojant medžius, uostant pievų gėles, kepant zefyrus prie laužo, gaudant vėją, medžiojant dėles, barstant smėlį, pliuškenantis vandeny, kol pamėlsta lūpos…

Meninė veikla

Ikimokyklinuko aplinkoje privaloma parūpinti piešimo, darbelių priemonėmis, kurios padeda vystysis jo kūrybiškumui ir smulkiajai motorikai, kuri lemia bent pusės sėkmės mokykloje. Kiekvienas ikimokyklinukas pamėgs darbelius, jei nebus jam griežtų nurodymų, ką turi padaryti su priemonėmis ir nebus kritikuojamas. Šiame amžiaus tarpsnyje svarbiausia procesas, o ne rezultatas!

Specialus lavinimas

Galbūt tai nesvarbiausias šio sąrašo punktas, bet tikrai nesutikčiau, kad vaikams iki septynerių metų nereikalingi būreliai (kai kurie psichologai taip teigia). Nes maži vaikai turi daug potencialo ir jei dar iki mokyklos vaikas įvaldys muzikos instrumentą, šokio judesį ar sporto šaką, o gal antrą kalbą, toks vaikas stipriai išsiskirs iš savo bendraamžių. Tačiau čia kyla didelis pavojus, nes neretai tėvams sunku nuspręsti, kokį būrelį parinkti ir neretai puola į kraštutinumus – jų ikimokyklinukai lanko po 3-5 būrelius! Tai tikrai per daug. Tokiais atvejais paprasčiausiai nelieka laisvalaikio, gresia vaiko apatiškumas, pervargimas, dažnos ligos.

Laisvė

Vaikai turi turėti laisvės: pasirinkti, ką rengtis, nebijoti išsipurvinti, nebijoti daryti klaidų, reikšti įvairias emocijas, išsakyti savo nuomonę, rinktis mėgstamą veiklą, o svarbiausia, turėti laiko savo kūrybiniams žaidimams. Tikriausiai, neapsirinksiu pasakydama, kad labiausiai vaikai „išsilaisvina“, kai žaidžia pasinerdami į „flow“ būseną, t.y. kai žaidžia be jokių suaugusio primestų taisyklių, kurdami savo žaidimą, pamiršdami, kad reikia pavalgyti ir negirdi savo vardo kviečiami… nes jie „ten“, savo realybėje. Taigi nepersistenkite pernelyg rūpindamiesi vaiko užimtumu. Kartais nuobodžiaujant gimsta kūrybiškiausios vaikų idėjos.

Disciplina vaikams

Disciplina

Regis, priešingas devintam punktui, bet iš tikrųjų jie vienas su kitu puikiai dera. Kuo žmogus turi daugiau laisvės, tuo daugiau atsakomybės guli ant jo pečių, nes, kai nesi kontroliuojamas, pats, o ne kažkas kitas, turi padaryti sprendimus. Kuo labiau vaiką „paleisite“, tuo daugiau jis turės padaryti sprendimų. Tačiau toje laisvėje, būtinos nustatytos tėvų privalomos aiškios ribos. Maži vaikai, turintys aiškias ribas, jaučiasi saugesni, yra labiau koncentruoti.

 

Išminties lavinant mažylius. 🙂