An. Bal 23rd, 2024

Tiek naujai pastačius gyvenamasias patalpas, tiek ir senoms gyvenamosioms patalpoms patikrinti yra reikalingi įvairūs tyrimai bei sertifikatai, kurie užtikrina pastato kokybę bei funkcionalumą. Esti daugybė įvairių tyrimų, tačiau ne visi jie yra privalomi, namo pridavimui Lietuvos valstybė reikalauja atlikti tokius tyrimus, kaip garso matavimai, energiniai matavimai, vandens, šilumos ir kiti tyrimai. Kiekvieni tyrimai reikalauja ir skirtingų rezultatų, priklausomai nuo pastato paskirties – daugiabučių ir gyvenamųjų namų rodikliai gali skirtis nuo pramoninėms reikmėms ar viešosioms įstaigoms skirtų reikalavimų. Negana to, reikia nepamiršti, kad egzistuoja ir tyrimų, kurie nėra būtini, tačiau visuomet turi naudingą pridėtinę vertę.

Tyliai ir taupiai

Vienas iš būtinųjų tyrimų tai garso matavimai, kurie yra reikalaujami Lietuvos įstatymų nuo įstojimo į Europos Sąjungą. Atlikus garso tyrimus rezultatai skirstomi į keletą klasių ir atsižvelgus į aplinkos sąlygas, kuriose stovi pastatas, galima lengvai nuspręsti ar reikėtų patobulinti namo garso izoliaciją ar ji yra pakankama. Garso matavimai ir jų reikalavimai skirtingai taikomi gyvenamiesiems ir komercinės paskirties pastatams. Tačiau garso matavimų tikslas yra bendras abiems – izoliuoti pastatą nuo pašalinių garsų, kurie yra skirstomi į išorinius ir vidinius garsus. Nuolatinis triukšmas gali tiesiogiai įtakoti žmogaus poilsį, nuotaiką, psichinę veiklą, todėl gera garso izoliacija yra labai svarbi kiekvienam žmogui. Ypatingai šie matavimai svarbūs judriose gatvėse, miesto centre, šalia geležinkelio stoties ar oro uosto gyvenantiems žmonėms.

Taip pat gan svarbus dokumentas, kuris turi didelę reikšmę tai energinio naudingumo sertifikatas. Kodėl jis toks svarbus? Paprasčiausiai energinio naudingumo sertifikatas nurodo į kokią energijos sunaudojimo klasę patenka jūsų pastatas. Kuo aukštesnė klasė – tuo ekonomiškesnis namas, o tai leidžia ne tik taupyti jums pinigus, tačiau ir savo nekilnojamąjį turtą parduoti brangiau. Kokybiškai įrengti, nauji ir modernūs pastatai paprastai turi gan aukštą klasę, tuo tarpu senos statybos namai, ypatingai daugiabučiai, aukšta klase nepasižymi, todėl tiek nuomojant, tiek ir parduodant butą kainą tektų nuleisti dėl didelių mokesčių. Rekomenduojama kas kažkiek laiko iš naujo atlikti energinio naudingumo tyrimus tam, kad galėtumėte spręsti ir kontroliuoti ekonomiškumą.