Tr. Geg 29th, 2024
Indijos centrinis bankas PRISTATĖ cbdc

Indijos centrinis bankas pristatė savo CBDC

Indijos centrinis bankas pristatė savo CBDC – skaitmeninę rupiją, kuri iš tikrųjų veikia net įprastame gatvės turguje. Pirkėjai nuskaito sąskaitos faktūros QR kodą ir moka per “Google Pay” arba “Scan&Pay”.

Kas yra centrinio banko skaitmeninė valiuta?

Centrinio banko skaitmeninė valiuta (CBDC) – tai skaitmeninė valiuta, kurią išleidžia ir prižiūri šalies centrinis bankas. Tarptautinio valiutos fondo (TVF) duomenimis, daugiau nei šimtas šalių vienu ar kitu metu tiria CBDC. Tačiau nuo 2022 m. tik kelios šalys turi CBDC arba tvirtai planuoja juos išleisti.

Ar visgi reikia skaitmeninės rupijos?

1. Svarbiausia priežastis, dėl kurios IRB įvedė skaitmeninę rupiją, yra siekis pastūmėti Indiją į priekį virtualiųjų valiutų lenktynėse. Na ir, žinoma, dėl didėjančios kriptovaliutų svarbos.

2. Naudojant blokų grandinės technologiją, skaitmeninė rupija padidins efektyvumą ir skaidrumą.

3. Blokų grandinė taip pat leis stebėti ir tvarkyti apskaitą realiuoju laiku.

4. Didmeniniams ir mažmeniniams klientams mokėjimo sistema bus prieinama 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.

5. Indijos pirkėjai galės atsiskaityti be tarpininkų.

6. Mažesnės sandorių sąnaudos.

7. Atsiskaitymai už sąskaitas realiuoju laiku.

8. Norint sudaryti sandorius su skaitmenine rupija, nereikia atsidaryti banko sąskaitos.

9. Greitos tarpvalstybinės operacijos.

10. Jokios nepastovumo rizikos, nes ją palaikys IRB. Palyginti su grynaisiais, skaitmeninė rupija amžinai bus mobili.

Kuo naudinga CBDC?

  • Įvesdami skaitmeninę rupiją, IRB tikisi išspręsti problemas, susijusias su esamomis fizinėmis valiutomis ir tarptautiniais sandoriais.
  • Tarptautinis pinigų pervedimas ir pinigų konvertavimas į užsienio valiutą yra ganėtinai varginantis ir brangus reikalas valstybėms. Įvedus skaitmeninę rupiją, dėl momentinio tarptautinio pinigų pervedimo bankų grynųjų pinigų valdymas ir operacijos taps žymiai greitesnės.
  • Indijoje grynųjų pinigų paskirstymas ir jų sekimas yra tikras iššūkis. CBDC gali spręsti anonimiškumo problemą ir išspręsti ją nebaudžiamai bei sumažinti grynųjų pinigų paklausą. Vyriausybė sutaupys operacinių, spausdinimo, platinimo ir laikymo išlaidų – tai padės įgyvendinti vyriausybės viziją siekiant ekonomikos be grynųjų pinigų.