Sk. Lie 21st, 2024

Aptariame situaciją, kur vis dažniau nekilnojamojo turto kūrėjai ir gyventojai įrengia terasas ant stogo plokštumų, suteikdami papildomą erdvę poilsiui ir pramogoms. Tačiau iškyla klausimas – kas vis dėlto turi prisiimti terasos remonto kaštus. Viena vertus, tik keletas gyventojų gali naudotis terasa, tačiau kita vertus, ji gali būti svarbi dalis namo struktūros, apsaugančios nuo aplinkos poveikio.

Anksčiau kilo ginčų dėl to, kas turėtų mokėti už stogo remontą – visų butų ir kitų patalpų savininkai ar tik viršutinio aukšto gyventojai. Šiandien visi supranta, kad stogas yra svarbus ne tik viršutinių aukštų gyventojams, todėl jo remonto išlaidas turi padengti visi savininkai proporcingai jų turto plotui. Tačiau kai ant stogo yra terasa, kyla klausimas, kaip skirstomos sąnaudos. Šią problemą nagrinėjo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Civilinėje byloje buvo ginčytasi dėl to, ar visi daugiabučio namo gyventojai turėtų mokėti už terasos remontą, nors naudojasi ja tik keletas gyventojų. Advokatė Sabina Izokaitienė pabrėžė, kad ši byla išaiškino svarbią teisinio aiškinimo taisyklę.

Teismas išskyrė du scenarijus: terasa gali būti stogo dalis pagal namo projektą arba ne. Pagrindinis kriterijus – ar terasa yra suprojektuota kaip namo stogo dalis. Jei taip, ji laikoma visų gyventojų nuosavybe, o remonto kaštai turi būti padalinti proporcingai. Jei terasa nėra stogo dalis pagal projektą, jos priežiūros išlaidas turi dengti tie, kurie turi teisę ja naudotis.

Teisininkė iš kontoros „Izokaitienė, Bartkevičienė ir partneriai“ pažymėjo, kad dėl terasų ant stogo kyla vis daugiau ginčų, o jų remontas gali pareikalauti nemažų išlaidų. Todėl visiems planuojantiems įsigyti butus rekomenduojama atidžiai išnagrinėti, ar terasa yra dalis namo stogo pagal projektą ir ar visi gyventojai turi teisę ja naudotis.

 

[1] Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus 2024 m. vasario 8 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-3-403/2024

Terasos remonto kaštų pasiskirstymas: teisiniai aspektai ir precedentai

Faktai:

  • Vis dažniau nekilnojamojo turto vystytojai ir gyventojai įrengia terasas ant stogo plokštumų.
  • Terasom dėvintis kyla klausimas, kas turėtų prisiimti terasos remonto kaštus.
  • Gyventojai pradeda suprasti, kad stogas ir jo remontas yra svarbus ne tik viršutinių butų gyventojams.
  • Lietuvos Aukščiausias Teismas išnagrinėjo bylą dėl terasos remonto kaštų priskyrimo visų namo gyventojų.
  • Teismas nustatė, kad terasos remonto išlaidos priklauso nuo to, ar terasa yra suprojektuota kaip namo stogo dalis.
  • Jei terasa yra suprojektuota kaip stogo dalis, jos remonto išlaidos priskiriamos visų butų savininkams.
  • Jei terasa nėra stogo dalis pagal projektą, remonto išlaidas privalo padengti patalpų savininkai, kurie naudojasi terasa.
  • Teisinė praktika yra svarbi nustatant atsakomybę už terasos remonto išlaidas.
  • Teismų precedentai ir galiojantys teisės aktai padeda aiškiau nustatyti atsakomybę už terasos remonto išlaidas.
  • Įsigilinus į teisės aktus ir teismų sprendimus galima išvengti neaiškumų dėl terasos priežiūros ir remonto finansavimo.